Kalendář

 • 30/03 2017

  Súfismus: náboženský přístup dostatečně odolný proti hrozbám terorismu?

  Súfismus se v mnoha muslimských zemích stal tzv. "sexy koněm", na něž jejich představitelé stále více sází v boji proti rostoucímu vlivu radikálního islámu. Tento islámský náboženský přístup se tak stále více promítá i do politiky a hospodářství některých zemí.

 • 30/03 2017

  O zkušenostech z působení v české a evropské diplomacii

  Centrum srovnávacího veřejného a evropského práva zve zájemce na odborný seminář „O zkušenostech z působení v české a evropské diplomacii“, na kterém vystoupí Mgr. Jan Kubišta, LL.M.

 • 30/03 2017

  Challenging Sovereignty: How Russia Exploits its Diaspora in the Post-Soviet Space

  The Department of International Relations and European Studies cordially invites you to the guest lecture Challenging Sovereignty: How Russia Exploits its Diaspora in the Post-Soviet Space given by Anna Arutunyan.

 • 31/03 2017

  The Foreign Policy of the United States

  The Iberoamerican Centre (IAC) and the Centre for Middle Eastern Studies (CMES) at Metropolitan University Prague cordially invite you to a conference on "The Foreign Policy of the United States".

 • 03/04 2017

  Sichuan University "The Belt and Road Initiative" Scholarship

  The Centre for Indo-Pacific Studies and the Department of Asian Studies cordially invite you to a presentation of Sichuan University "The Belt and Road Initiative" Scholarship.

 • 10/04 2017

  Risk Analysis and State Failure

  Center for Security Studies and Department of International Relations and European Studies cordially invite you to attend a public seminar on research methods by our postdoc fellow Dr. Huseyn Aliyev "Risk Analysis and State Failure".

 • 10/04 2017

  Představení doktorského studia

  Obory Mezinárodní vztahy a evropská studia a International Relations and European Studies představí předseda Oborové rady těchto studijních oborů doc. Mgr. Oldřich Bureš, M.A., Ph.D.

 • 19/04 2017

  The Democratic Quality of European Security and Defence Policy

  Book launch of our PostDoc Evans Fanoulis "The Democratic Quality of European Security and Defence Policy: Between Practices of Governance and Practices of Freedom", coming out with Routledge.

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace