Poprvé v knihovně

 Jak se stát čtenářem

 • Čtenářem se mohou stát studenti, vyučující i odborná a laická veřejnost.
 • Studenti MUP mohou využívat všech služeb knihovny po první registraci, která proběhne na základě předložení čipové karty (ISIC/vstupní karta), ta následně slouží také jako čtenářský průkaz.
 • U ostatních provede registraci knihovník podle osobních dokladů (občanský průkaz, cestovní pas, průkaz zaměstnance).
 • Uživatelé z řad veřejnosti platí registrační poplatek 200 Kč.

Otevírací doba a kontakty

Jak pracovat s online katalogem

 • On-line katalog slouží k vyhledávání a rezervaci dokumentů (monografie, periodika, studentské práce, AV média).
 • Pokud hledáte konkrétní knihu (např. doporučenou literaturu ze sylabů od vyučujících), můžete použít volbu Autor nebo Název.
 • Pokud hledáte knihu na určité téma, lze využít Klíčová slova v pokročilém vyhledávání
 • Vyhledávání můžete zúžit, pokud zvolíte místo Ve všech dokumentech vyhledávat např. Studentské práce nebo vyhledávat v univerzitním středisku Plzeň apod.
 • Pro pokročilejší vyhledávání slouží kombinovaný dotaz. Odkaz se nachází pod formulářem základního vyhledávání. Zde lze nastavit vyhledání dokumentu podle více kriterií najednou, např. mohu vyhledat dokumenty, které obsahují slovo terorismus nebo organizovaný zločin – u 2 polí nastavím hodnotu Téma, do 1. napíšu terorismus a do 2. organizovaný zločin, v políčku mezi nimi zaškrtnu operátor NEBO – výsledkem vyhledávání pak jsou dokumenty, v jejichž záznamu se nachází buď první, nebo druhé slovo, anebo obě slova. Oproti tomu v základním vyhledávání lze vyhledávat jen podle jednoho klíčového slova.

Rezervace a prodlužování výpůjček

Pro rezervace či prodlužování výpůjček je nutné přihlášení do čtenářského konta – přihlášení je stejnými údaji jako do SIS.

 • Odložení z poličky 

  Odložení z poličky funguje v případě, že je dokument ihned dostupný v knihovně, není prezenční či rozpůjčován a nenachází se ve skladu. Po vyhledání dokumentu klikněte na tlačítko ZÍSKAT a potvrďte tlačítkem ODLOŽIT Z POLIČKY.
 • Rezervace (v případě, že je dokument rozpůjčovaný) 

  Rezervace lze zadávat přímo v katalogu, osobně v knihovně nebo v krajním případě e-mailem. Jakmile se některý z exemplářů vrátí, automatizovaný knihovní systém oznámí Vaši rezervaci a pošle Vám na studentský e-mail informace k dané rezervaci. Pokud Vám oznámení přišlo a o odložený dokument již nemáte zájem, sdělte nám to, prosím, e-mailem na knihovna@mup.cz nebo telefonicky na čísle 274 815 044. Rezervovat nelze prezenční svazky knih, časopisů a diplomové práce (postup při žádosti o nahlédnutí do studentských prací naleznete v sekci Výpůjčky studentských prací).
 • Prodlužování výpůjček 

  Prodloužit výpůjčky je možné přes Vaše Čtenářské konto, emailem, telefonicky nebo osobně v knihovně. Na Vaši žádost Vám výpůjčku prodloužíme v případě, že daný dokument není rezervován jiným čtenářem. Výpůjčka bude prodloužena o stejnou dobu jako je řádná výpůjční doba.
 • Čtenářské konto 

  Na vašem čtenářském kontě získáte informace o tom, jaké tituly máte zapůjčeny a do kdy. Zde si také můžete výpůjčky prodloužit. Prodloužení přes čtenářské konto je možné jen před uplynutím výpůjční doby. Po uplynutí výpůjční doby můžete o prodloužení požádat e-mailem, telefonicky nebo osobně v knihovně. 

  Pro přihlášení do čtenářského konta slouží stejné údaje jako na SIS. Odkaz na čtenářské konto se nachází pod on-line katalogem. 

Potřebujete sehnat publikaci, článek z časopisu z jiné knihovny v ČR 

 • Pokud knihovna MUP nemá požadovanou publikaci, tak zprostředkuje výpůjčku dokumentu z jiné české i zahraniční knihovny, příp. zajistí kopii článku.

Kontaktní formulář

Neváhejte se nás zeptat na cokoliv, rádi Vám odpovíme.

* Povinné údaje