Správní činnost při sociálně-právní ochraně dětí

CERTIFIKÁT pro studenty programu Veřejná správa (Bc.)

Na základě vyhlášky Ministerstva vnitra č. 414/2024 Sb., o rovnocennosti vzdělání úředníků územních samosprávných celků bude absolventům tento certifikát uznán jako automatické splnění příslušné zkoušky odborné způsobilosti, nutné pro výkon práce úředníka v úřadech územních samosprávných celků.

Certifikát „Správní činnost při sociálně právní ochraně dětí“ je od akademického roku 2025/2026 nabízen studentům jako nepovinná součást bakalářského studijního programu Veřejná správa.

Začlenění modulu do studijního plánu programu Veřejná správa reflektuje skutečnost, že MUP byla v této oblasti zařazena do výše uvedené vyhlášky Ministerstva vnitra. Modul poskytuje komplexní znalosti o právních a sociálních aspektech týkajících se problematiky sociálně-právní ochrany dětí, a to z různých rovin pohledu (ústavněprávní, sociálně-právní, soukromoprávní, správně-právní i civilně-procesní).

KOMU JE MODUL URČEN?

Všem studentům, kteří si chtějí své základní studium programu Veřejná správa prohloubit a získat tak další navazující odborné znalosti, kterých lze využít pro potřeby uznání zkoušky odborné způsobilosti úředníka územního samosprávného celku v oblasti sociálně právní ochrany dětí.

Modul je nabízen studentům jako nepovinná součást bakalářského studijního programu Veřejná správa. Modul mohou studovat studenti prezenční / kombinované formy studia tohoto bakalářského studijního programu.

Předměty modulu

Modul se skládá napříč studiem bakalářského programu Veřejná správa z povinných a povinně volitelných předmětů, které musí student úspěšně absolvovat.

2. semestr:

  • Ústavní právo

3. semestr:

  • Systém sociálního zabezpečení ČR
  • Soukromé právo 1 (Základy soukromého práva)
  • Správní právo 1

 4. semestr:

  • Správní právo 2

5. semestr:

  • Správní právo 3
  • Příprava bakalářské práce 1

6. semestr:

    • Civilní právo procesní
    • Příprava bakalářské práce 2

Povinně volitelný předmět Správní činnost při sociálně-právní ochraně dětí si mohou studenti zvolit v kterémkoli semestru, ve kterém bude předmět v rozvrhu vypsán)

Anotace jednotlivých předmětů jsou uvedeny zde.

Zásadním výukovým předmětem modulu je nově zařazený PV předmět „Správní činnost při sociálně-právní ochraně dětí“.

Předmět navazuje na již získané poznatky a rozšiřuje znalosti studentů v oblasti sociálně právní péče o děti, a to jak z hlediska právního a institucionálního, tak z hlediska sociálního a zaměřuje svou pozornost specificky k problematice ochrany dětí. Konkrétně bude předmět zaměřen na problematiku sociálně-právní ochrany dětí, orgánů SPO, jejich oprávnění a povinností, zařízení sociálně-právní ochrany dětí, náhradní rodinné péče a jejího zprostředkování podle zákona o SPO včetně posuzování žadatelů, pěstounské péče, osvojení, dohody o výkonu pěstounské péče, péče o děti, které vyžadují zvýšenou pozornost a sociálně-právní ochrana dětí v situacích domácího násilí, ochranu a pomoc dětem ohroženým syndromem CAN, sociálních služeb pro rodiny s dětmi a spolupráci s orgány sociálně právní ochrany, základních principů výkonu ústavní výchovy nebo ochranné výchovy ve školských zařízeních, výkonu SPO pověřenými osobami, vyhodnocování situace dítěte a jeho rodiny a individuálního plánu ochrany dítěte, evidence dětí, spisové dokumentace o dětech.

PEDAGOGICKÉ ZABEZPEČENÍ VÝUKY

U výše uvedených předmětů se studenti modulu setkají s odborníky z Katedry právních disciplín a veřejné správy (PDVS) v čele s vedoucím katedry prof. JUDr. Karlem Klímou, CSc. Dr.hab, předním expertem na ústavní právo, ústavní soudnictví či právo EU. Stěžejní předmět modulu Správní činnost při sociálně-právní ochraně dětí zabezpečí rovněž interní členka katedry PDVS JUDr. Jana Odehnalová, Ph.D.

PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ CERTIFIKÁTU PO ABSOLVOVÁNÍ MODULU

Student, který bude usilovat o získání certifikátu MUP, jenž by doložil rovnocennost vzdělání, je povinen realizovat a absolvovat následující:

      • úspěšně absolvovat výše uvedené povinné předměty studijního plánu programu Veřejná správa,
      • absolvovat povinně volitelný (PV) předmět (Správní činnost při sociálně-právní ochraně dětí) jako předmět povinný,
      • v průběhu 2. ročníku si zvolit téma bakalářské práce, které je bezprostředně spjato s obsahem výuky pro něho povinného PV předmětu,
      • zpracovat projekt bakalářské práce, který posoudí vedoucí katedry a po souhlasu taktéž určí studentovi vedoucího bakalářské práce,
      • absolvovat předměty Příprava bakalářské práce 1 a 2, na jejichž základě student spolupracuje s vedoucím práce,
      • v rámci Státní závěrečné zkoušky (SZZK) obhájit tematicky k tomuto PV předmětu zaměřenou bakalářskou práci. Bakalářská práce, zpracovaná k jednomu konkrétnímu certifikátu, bude uznána i pro splnění dalších certifikátů, které MUP nabízí v rámci vyhlášky Ministerstva vnitra pro uznání zkoušky odborné způsobilosti z dalších oblastí.
      • po splnění všech podmínek podat žádost o udělení certifikátu

UPLATNĚNÍ ZNALOSTÍ ABSOLVENTŮ

Absolventi modulu obdrží Certifikát MUP dokládající rovnocennost vzdělávání s podmínkami, které jsou vyžadovány pro odbornou způsobilost úředníků státní správy a samosprávy pro výkon jejich povolání (platí pro výše uvedenou správní činnost). Na základě vyhlášky Ministerstva vnitra bude absolvování tohoto certifikátu absolventům uznáno jako splnění příslušné zkoušky odborné způsobilosti.