-
Katedry
- Katedra asijských studií
- Katedra cestovního ruchu
- Katedra cizích jazyků
- Katedra finančního managementu
- Katedra International Relations and European Studies
- Katedra mediálních studií
- Katedra mezinárodního obchodu
- Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií
- Katedra politologie a anglofonních studií
- Katedra právních disciplín a veřejné správy
- Orgány MUP
- Úřední deska
- Spolupráce se středními školami
- Volná místa
- 20 let MUP
Katedra mediálních studií
Interní akademičtí pracovníci
- prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D. - vedoucí katedry
Vzdělání, praxe
- Absolvent oboru čeština-angličtina, na Filozofické fakultě UK a doktorského studia v oboru Mediální studia na Univerzitě Karlově, jmenován profesorem v oboru mediální studia. Přednášel na řadě zahraničních univerzit (USA, Švédsko, Německo)
Působení v jiných institucích
- Přednáší na fakultě sociálních věd UK na oborech Mediální studia a Žurnalistika. Zastupoval Českou republiku v European Journalism Training Association, byl předsedou Rady České televize, je členem oborové komise OK4 Grantové agentury ČR, působí v několika redakčních radách zahraničních odborných časopisů (včetně European Journal of Commmunication)
Odborné zaměření
- Věnuje se analýzám médií (zvláště zpravodajství), rozpracovává koncept mediální výchovy pro české prostředí (je spoluautorem koncepce mediální výchvoy pro české základní a gymnaziální školství)
Významné publikace a projekty
- JIRÁK, Jan a KÖPPLOVÁ Barbara: Two Decades of Free Media in the Czech Republic. So What? In: Gross, Peter, Jakubowicz, Karol (eds.): Fighting Windmills: A Retrospective on 20 years of Media Transformation in the Post-communist World. New York: Peter Lang, 2013
- BEDNAŘÍK, Petr – JIRÁK, Jan - KÖPPLOVÁ, Barbara: Dějiny českých médií. Praha: Grada, 2011
- JIRÁK, Jan - KÖPPLOVÁ, Barbara: Masová média. 1. vyd. Praha : Portál, 2009
- JIRÁK, Jan: The media dreams of modern times. In: Hoffnung in Wissenschaft, Gesellschaft und Politik in Tschechien und Deutschland : Konferenz im Rahmen der Partnerschaft zwischen der Karls- und der Heinrich-Heine-Universität in Düsseldorf vom 11. - 12. Mai 2007. 1. vyd. Essen : Klartext, 2009, s. 97-108
- JIRÁK, Jan - KÖPPLOVÁ, Barbara: Communication as an Academic Field: Eastern Europe and Russia. In: Donsbach, W. (ed.): The International Encyclopedia of Communication, vol. II, Oxford: Blackwell Publishing, 2008, s. 609-614
- PhDr. Jan Děkanovský, Ph.D.
- zástupce vedoucího katedryVzdělání, praxe
- Ph.D. – Filosofická fakulta Univerzity Karlovy – obor kulturologie
Působení v jiných institucích
- V současnosti externí vyučující na VŠE, Fakulta podnikohospodářská, katedra Arts managementu, předmět Animace kulturního dědictví
Odborné zaměření
- kulturní historie, vztah sportu a médií, populární kultura (zejména film)
Významné publikace a projekty
- monografie: DĚKANOVSKÝ, Jan. Sport, média a mýty: zlatí hoši, královna bílé stopy a další moderní hrdinové. 1. vyd. Praha: Dokořán, 2008. 183 s. Bod. ISBN 978-80-7363-131-4
- Kapitola v monografii - DĚKANOVSKÝ, Jan. O důležitosti vítězství. Vztah médií, sportu a zábavy, in: JIRÁK, Jan a kol. Média pod lupou: (mediální výchova jako téma celoživotního vzdělávání). 1. vyd. Praha: Powerprint, 2013. s. 88-103. ISBN 978-80-87415-70-2.
- doc. PhDr. Barbara Köpplová, CSc.
- zástupkyně vedoucího katedryVzdělání, praxe
- Absolventka oboru čeština-němčina, na Filozofické fakultě UK a vědecké aspirantury v oboru Srovnávací literatury, jmenována docentkou v tomto oboru pro dějiny médií. Přednášela na řadě zahraničních univerzit (Norsko, Německo, Rakousko)
Působení v jiných institucích
- Přednáší na fakultě sociálních věd UK na oborech Mediálnín studia a Žurnalistika. Byla členkou Rady Českého rozhlasu.
Odborné zaměření
- Věnuje se dějinám světových a českých médií (zvláště německy psaným periodikům vcházejícím na území Čech) a dějinám novinářství
Významné publikace a projekty
- JIRÁK, Jan a KÖPPLOVÁ Barbara: Two Decades of Free Media in the Czech Republic. So What? In: Gross, Peter, Jakubowicz, Karol (eds.): Fighting
- Windmills: A Retrospective on 20 years of Media Transformation in the Post-communist World. New York: Peter Lang, 2013
- BEDNAŘÍK, Petr – JIRÁK, Jan - KÖPPLOVÁ, Barbara: Dějiny českých médií. Praha: Grada, 2011
- JIRÁK, Jan - KÖPPLOVÁ, Barbara: Masová média. 1. vyd. Praha : Portál, 2009
- JIRÁK, Jan - KÖPPLOVÁ, Barbara: Communication as an Academic Field: Eastern Europe and Russia. In: Donsbach, W. (ed.): The International Encyclopedia of Communication, vol. II, Oxford: Blackwell Publishing, 2008, s. 609-614
- Mgr. Roman Bradáč
Vzdělání, praxe
- Mgr., Univerzita Karlova Praha, katedra kulturologie
Působení v jiných institucích
- generální ředitel TV Barrandov, výkonný ředitel ČT24, stálý zpravodaj ČT ve Washingtonu
Odborné zaměření
- AV média, média veřejné služby
- PhDr. Jan Cebe, Ph.D.
Vzdělání, praxe
- Vystudoval obor Mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Dosažen titul Ph.D.
Působení v jiných institucích
- Člen Katedry mediálních studií na FSV UK.
Odborné zaměření
- dějiny českých a světových médií 19. a 20. století; dějiny novinářských organizací.
Významné publikace a projekty
- Člen vědeckého týmu v rámci projektů GAČR: GA409/06/0303 - Český tisk v době Protektorátu Čechy a Morava (1939-1945); GAP410/12/2290 - Česká média v letech 1945-1948. Člen vědeckého týmu v rámci projektů Výzkumného záměru FSV UK UK MSM0021620841 - Rozvoj české společnosti v EU: rizika a výzvy.
- doc. Mgr. Michaela Fišerová, Ph.D.
Vzdělání, praxe
- Vystudovala Mgr. z kulturologie na Univerzitě Komenského v Bratislavě, M.A. z estetiky na Université Paris 8-Saint Denis v Paříži a Ph.D. z filosofie na Université Paris 7-Denis Diderot v Pařízi.
- V roce 2004 získala Cenu rektora Univerzity Komenského v Bratislavě za vynikající diplomovou práci. V letech 2004, 2005, 2007, 2008 a 2009 získala stipendium Francouzské vlády. V roce 2012 získala stipendium Nadace Jana Husa.
- Po úspěšném habilitačním řízení na Masarykově univerzitě v Brně a získala v roce 2020 akademický titul Doc. v oboru filosofie.
Působení v jiných institucích
- V letech 2010–2018 působila jako odborný asistent na Univerzitě Karlově v Praze. V současnosti působí jako odborný pracovník na katedře Mediálních studií Metropolitní univerzity Praha.
Odborné zaměření
- Kontinuálně se zabývá výzkumem v oblasti vizuálních studií, estetiky a současné francouzské filosofie, především dílem J. Derridy, G. Deleuze, M. Foucaulta, J.-F. Lyotarda, J.-L. Nancyho, J. Ranciera a G. Didi-Hubermana. Je členkou několika mezinárodních filosofických asociací.
Významné publikace a projekty
- V letech 2014-2016 byla řešitelkou postdoktorského výzkumného projektu GAČR na téma Dekonstrukce podpisu. Metafyzická dimenze legální mediační politiky.
- Je autorkou celé řady odborných studií, které byly publikovány především v zahraničních časopisech (Filozofia, Philosophy Today, Signata, Tumultes a další). Dále je autorkou odborných monografií Fragmenární vidění. Ranciere, Derrida, Nancy (Praha, Togga 2019), Dekonstrukce podpisu. Jacques Derrida a opakování neopakovatelného (Praha, Togga 2016), Obraz a moc. Rozhovory s francouzskými mysliteli (Praha, Karolinum 2015), Partager le visible. Repenser Foucault (Paříž, L’Harmattan 2013), či jednou ze spoluautorek kolektivních monografií Kyberfotografie. Neprůhledné médium a technologický realismus (Praha, Togga 2019) Gilles Deleuze o literatuře: mezi uměním, animalitou a politikou (Praha, Togga 2018), Vitalita smrti (Praha, Brkola 2018), How to Make our Signs Clear (Leiden, Brill 2017), Mediální smrt konsenzu (Praha, Togga 2017), Dejiny sociálneho a politického myslenia (Bratislava, Kalligram 2013), Rozum, nerozum a přesvědčivost obrazů (Praha, Togga 2011), Du Printemps de Prague a la Chute du Mur de Berlin (Paříž, Klincksieck 2009), Paradoxy a hranice racionality (Pusté Úľany, Schola Philosophica 2007) a dalších.
- Mgr. Martin Charvát, Ph.D.
Vzdělání, praxe
- 2013–2016 doktorské studium oboru „Sémiotika a filozofie komunikace“ na FHS UK (Ph.D.)
- 2011–2013 magisterské studium na katedře Elektronické kultury a sémiotiky FHS UK (Mgr.)
- 2008–2011 bakalářské studium na FHS UK (Bc.)
Odborné zaměření
- sémiotika, nová média, česká literatura, poststrukturalismus
Významné publikace a projekty
Monografie
- Martin Charvát: Gilles Deleuze. Asignifikantní sémiotika, Praha: Togga, 2016 (příprava do tisku, vyjde – konec 2016)
- Martin Charvát, Michal Karl’a, Martin Švantner: Archeologie znaku. Vybrané studie k dějinám sémiotiky, Praha: Togga, 2015
Studie
- M. Charvát, J. Škrob: Duševní poruchy a konstrukce normality in Človek a spoločnosť 19, 2016/2, Košice: Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, Spoločenskovedný ústav (in print)
- Poetika trhliny. Několik poznámek k rhizomatickému charakteru díla Bohumila Hrabala in Trhliny světa: Kniha studií o Bohumilu Hrabalovi (ed. Kanda, R), Praha: Účl, 2016, s. 118-129
- Archeologie jako symptomatologie: Michel Foucault a hlubiny řeči In Filozofia 71, 2016/1, Bratislava: Filozofický ústav Slovenskej akadémie vied, s. 25-37.
- M. Charvát, M. Karl’a: Gilles Deleuzeʼs Theory of Sign and its Reflection of Peircean Semiotics in How to make our signs clear (ed. Gvoždiak, V., Švantner, M.), Leiden: Brill, 2016 (in print)
- M. Charvát, Š. Pudlák: Language and Visuality of the Mentally Ill in International Journal of Applied Psychoanalytic Studies, John Wiley & Sons Inc, ISSN: 1556-9187, 2016 (in print)
- Válka, smrt a transcendence v díle Ivana Diviše in Obraz válek a konfliktů (ed. Schmarz, V. a kol.), Praha: Účl, 2015, s. 283-290
- Český strukturalismus a fikční světy literatury in Český a polský strukturalismus a poststrukturalismus (Martinek, L. a kol.), Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2015, s. 171-184.
- Krajina a literatura: O dvou způsobech bytí v prostoru in Krajina jako antropologická čítanka (eds. Blažková, T., Červinková, P.), Praha: Togga, 2015, s. 19-28.
- Mikropolitika moci: Deleuze a Tarde in FENOMÉN MOCI A SOCIÁLNE NEROVNOSTI 2014 (eds. Bomba, L., Smrek, M., Sokola, I.), Bratislava: Univerzita Komenského, 2015, s. 35 - 49
- Touha, produkce a revoluce v díle G. Deleuze a F. Guattariho in Touha a žádostivost v dějinách evropské filosofie (eds. Vrabec, M.), Praha: Togga, 2015, s. 379 - 400
- Mystické motivy v díle J. K. Šlejhara in Česká literatura 62, 2014/5, Praha: Ústav pro českou literaturu Akademie věd České republiky, s. 752 - 773
- Filmový obraz jako médium otřesu myšlení in Mediální studia 2/2014, Praha: Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, s. 110 - 126
- Barokní motivy v díle Claude Simona in Svět literatury, XIV, č. 50, 2014, s. 179– 192
- Kain jako existenciální povídka? in Česká literatura 60, 2012/6, Praha: Ústav pro českou literaturu Akademie věd České republiky, ISSN 0009-0468, s. 851 – 875
- Girardovská intence v románech Neviditelný, Ta Třetí a v autobiografické próze Máňa in Fulka, J., Novotný, J. (eds.): Fascinace neviditelností. Studie k interpretační rozmanitosti díla Jaroslava Havlíčka, Praha: Togga, 2009, ISBN 978-80-87258-24-8, s. 141 – 157
- Mgr. Kamila Klausová
Vzdělání, praxe
- masová komunikace na FSV UK
Působení v jiných institucích
- novinářská praxe v Týdnu a Lidových novinách (šéfeditorka LN a vedoucí serveru Lidovky.cz)
- v současné době šéfeditorka Echo24.cz
Odborné zaměření
- základy novinářské práce, internetová žurnalistika
- Mgr. Jakub Machek, Ph.D.
Vzdělání, praxe
- 2012 Doktorát ze sociálních dějin na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy
- 2011/2012 - výzkumný pobyt v Centre for European Cultural Studies na University of Lincoln, UK
- 2006/2007 - studijní pobyt na Kansas State University, US
Působení v jiných institucích
- 2012– Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Ústav české literatury a komparatistiky
- 2009– Centrum pro studium populární kultury
Odborné zaměření
- sociální dějiny, populární kultura, kulturní studia, dějiny médií
Významné publikace a projekty
- 2013 - 2015 postdok GAČR 13-39799P - Počátky populární kultury v Českých zemích
- DANIEL, Ondřej - Tomáš KAVKA a Jakub MACHEK (Eds.). Populární kultura v českém prostoru. Praha: Karolinum, 2013.
- ew Metropolitans and their Popular Press in Fin de siècle Prague In: Bernard, V. – Tüzün, Ö (Eds.) IMAGES (III) – Images of the City. Berlin: LIT Verlag, 2014, s. 219-227.
- Mgr. Eva Niklesová, Ph.D.
Vzdělání, praxe
- udělení titulu Ph.D. (2013) – Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, doktorský studijní program Filologie, obor Literární komparatistika
- leden – březen 2011 zahraniční stáž: Justus-Liebig-Universität Giessen, Institut für Slavistik
Působení v jiných institucích
- Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Útvar pro rozvoj - od r. 2012: kreativní manažer (projekty ESF OP VK scienceZOOM popularizace VaV na JU a scienceZOOM2 popularizace VaV )
- Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta, Katedra českého jazyka a literatury; od r. 2007: odborný asistent s akademickým titulem - odborné vedení přednášek a cvičení (Mediální výchova, Kultura řeči, Tvorba odborného textu, Didaktika literární výchovy, Průběžná pedagogická praxe)
- 2012 – 2014 předsedkyně jihočeské pobočky Literárněvědné společnosti při Akademii věd ČR
Odborné zaměření
- mediální gramotnost a mediální výchova
- jazyk médií, jazyková manipulace v médiích
- literární komparatistika
Významné publikace a projekty
- NIKLESOVÁ, E.: Teorie a praxe řečového projevu: úvodní kurs pro studující učitelství na 1. stupni ZŠ. 1. vyd. České Budějovice: Vlastimil Johanus, 2011. 170 s. ISBN 978-80-87510-03-2.
- NIKLESOVÁ, E.: – BÍNA, D.: Mediální gramotnost a mediální výchova: studijní texty. 1. vyd. České Budějovice: Vlastimil Johanus, 2010. 86 s. ISBN 978-80-904247-6-0.
- NIKLESOVÁ, E.: Teorie a východiska současné mediální výchovy. České Budějovice: Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, 2007. 140 s. ISBN 978-80-7040-995-4.
- od r. 2012 kreativní manažer (projekty ESF OP VK scienceZOOM popularizace VaV na JU a scienceZOOM2 popularizace VaV )
- PhDr. Martina Vojtěchovská, Ph.D.
Vzdělání, praxe
- Mediální studia, doktorandské studium, Fakulta sociálních věd UK Praha
Působení v jiných institucích
- FSV UK, MUP, Economia (Marketing & Media), mediální agentura PHD, a.s.
Odborné zaměření
- současná média, média a reklama, analýza médií, vizuální média
Významné publikace a projekty
- Monetizace obsahu na internetu (SPIR, 2014, spoluautor)
- Metody výzkumu médií (Portál, 2010, společně s T. Trampotou)
- Česká tištěná média po 20 letech (in Česká média a EU, MUP 2009)
- PhDr. Petr Vybíral, Ph.D.
Vzdělání, praxe
- Ph.D. - bohemistika a pedagogika, Pedagogická fakulta UK, Univerzita Lublaň, Slovinsko
Působení v jiných institucích
- Pedagogická fakulta UK, Literární akademie Josefa Škvoreckého Praha, Akademie Literárních novin
- člen Pražského lingvistického kroužku, Jazykovědného sdružení ČR, Klubu přátel českého jazyka
Odborné zaměření
- bohemistika, jazykověda, mluvený a psaný jazyk, jazyk současných médií
Významné publikace a projekty
- Recenze: Styl mluvených dialogů. Jazykovědné aktuality, ročník LI, č. 1 a 2, 2014
- televizní tvorba - dramaturg a scenárista pořadu ČT O češtině (20 dílů)
- blogy na webu ČT24 - Čeština před kamerou (přibližně 80 dílů)
- V. Cvrček, P. Vybíral - Mluvme, jak nám zobák narost. Orientace LN, 17. srpna 2005
- F. Čermák, P. Sgall, P. Vybíral : Od školské spisovnosti ke standardní češtině: výzva k diskusi . Slovo a slovesnost, ročník 66, číslo 2
- PhDr. Jiří Závozda
Vzdělání, praxe
- Phdr. na FŽ UK
Působení v jiných institucích
- FSV UK do roku 2000 - 2013, Rada ČT 2012 -dosud
Odborné zaměření
- Média (pracoval jsem jako člen představenstva a zástupce šéfredaktora LN, šéfreportét a komentátor MF DNES, ředitel zpravodajství TV Prima)
Významné publikace a projekty
- Spoluator publikace o mediální gramotnosti
- Kniha (spoluator): Nebáli se své odvahy (o historii československého basketbalu v příbězích a faktech)
Externí akademičtí pracovníci
- Ing. Vladimír Bystrov
- Mgr. Tereza Fousek Krobová, Ph.D.
- PhDr. Martin Groman, Ph.D.
- Mgr. Eva Chlumská
- Mgr. Cyril Kaplan
- Václav Legner
- Mgr. Igor Pruša, Ph.D.
- Mgr. Ing. Jana Rosenfeldová
- Mgr. Michaela Šmerglová
- PhDr. Štefan Švec, Ph.D.
- Mgr. Terezie Tománková
Katedra se ve své činnosti soustřeďuje na rozvoj studijního programu Mediální studia v bakalářském a navazujícím magisterském stupni a na rozvoj výzkumných aktivit v oblasti studia médií a mediální komunikace.
Mediální studia jsou svou povahou inter- a transdisciplinární program, který během svého dosavadního vývoje dokázal pojmout celou řadu potenciálních konceptuálních a metodologických přístupů, například dominanci sociologické perspektivy či antropologického pohledu. Katedra mediálních studií MUP svým přístupem respektuje jak interdisciplinaritu programu, tak tradici studia médií v českém prostředí a soustřeďuje se na rozvoj mediálních studií s důrazem na kulturní rozměr mediální komunikace a na aplikovaná mediální studia, zvláště rozvoj mediální gramotnosti a mediální výchovy.
Od svého založení pokrývají mediální studia na MUP celou škálu otázek spojených jak s masovými, tak síťovými médii a jejich kulturním/kulturotvorným rozměrem – a to především v diachronní, historické perspektivě.
BakalářskÉ STUDIUM
MagisterskÉ STUDIUM
Rigorózní řízení
DOKTORSKÉ STUDIUM
Vědecké CENTRUM
Centrum pro studium mediální kultury (CSMK)
KONTAKT
Email: ms@mup.cz
Sídlo katedry: budova Jarov